HomeScrabble – jak zacząć graćGry familijneScrabble – jak zacząć grać

Scrabble – jak zacząć grać

Scrabble to kultowa gra słowna, której początki sięgają 1931 roku. Została wymyślona przez architekta Alfreda Moshera Buttsa. W Polsce Scrabble zagościło dopiero w 1986 roku, ale od tego czasu cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością.

Jak grać w Scrabble?

Zadanie graczy polega na utworzeniu słów przy użyciu płytek z literami, których do dyspozycji jest 98. Każdy z graczy losuje ich siedem, a po wykonaniu ruchu dobiera ich tyle, żeby ts liczba była cały czas taka sama aż do momentu, gdy wszystkie płytki z worka zostaną wykorzystane. Każda litera ma inną wartość, a układanie słów swoją strukturą przypomina budowę krzyżówki. Pierwsze ułożone słowo powinno dowolną literą przechodzić przez środek planszy. Grę wygrywa osoba, której uda się zdobyć najwięcej punktów.

Punktacja

  • 0 punktów-  blank (pusta płytka, którą można zastąpić każdą z liter)
  • 1 punkt – A, E, I, N, O, R, S, W, Z
  • 2 punkty – C, D, K, L, M, P, T, Y
  • 3 punkty – B, G, H, J, Ł, U
  • 5 punktów – Ą, Ę, F, Ó, Ś, Ż
  • 6 punktów – Ć
  • 7 punktów – Ń
  • 9 punktów – Ź

Scrabble – liczba graczy

Scrabble to gra przeznaczone dla 2,3 lub 4 graczy.

Scrabble – czas grania

Grając w domu z rodziną lub przyjaciółmi nie ma potrzeby ustalania czasu gry. W Internecie mamy do dyspozycji gry szybkie: 3-minutowe, 5-minutowe, 10-minutowe, 15-minutowe, 30-minutowe, oraz klasyczne, w których czas na ułożenie jednego ruchu to nawet trzy dni. W szybkich grach ustawione przez nas minuty oznaczają łączny czas, jaki mamy do wykorzystania we wszystkich naszych ruchach. Czas przeciwnika jest liczony oddzielnie, co oznacza, że jeśli np. zdecydujemy się na grę 10-minutową, musimy liczyć się z tym, że całość zajmie około 20 minut. Jeśli nie uda nam się zmieścić w czasie, druga osoba może grać już bez naszego udziału, dopóki nie wykorzysta wszystkich płytek lub jeśli również nie skończy jej się czas. Jeśli zdecydujemy się na turniej scrabble, będziemy mieć do dyspozycji 20 minut na rozegranie partii.

Scrabble – gdzie kupić?

Scrabble możemy kupić w księgarniach, sklepach z zabawkami, marketach oraz w Internecie.

Jak zacząć grać w Scrabble?

Wiele osób zaczyna od gry Literaki na stronie internetowej Kurnik lub w aplikacji Literaki. Literaki to gra słowna, opierająca dość zbliżonych zasadach, ale od pewnego czasu oba miejsca wzbogaciły się o klasyczne Scrabble. Na Kurniku znajdziemy je w pokoju Piekło, natomiast w aplikacji możemy samodzielnie ustawić typ planszy, na której chcemy grać. Jeśli decydujemy się na grę na zwykłej planszy ze znajomymi, ważne jest, by odpalić słownik na Oficjalnej Witrynie Polskiej Federacji Scrabble. Można na niej na bieżąco sprawdzać, czy ułożone przez przeciwnika słowa znajdują się w słowniku. Oczywiście, jeśli tak nie jest, traci on kolejkę.

Czy gra w scrabble pomaga poszerzyć słownictwo?

Poza umiejętnością anagramowania, analizowania, strategicznego myślenia w Scrabble ważna jest również znajomość słów. Ułatwieniem jest to, że już na wstępie znamy ich sporo. Przeciętny Polak kojarzy około 30 tysięcy słów, nawet jeśli na co dzień używa ich znacznie mniej. Nie ma obowiązku celowego poszerzania słownictwa tym bardziej, że grając, uczymy się nowych słów tak jakby przy okazji, natomiast jest to znaczne ułatwienie w grze. Najlepiej rozpocząć naukę od przyswojenia dwuliterówek, których w słowniku jest 126. Następnie warto zabrać się za słowa trzyliterowe, których jest już 1494, dzięki czemu będziemy wiedzieć, że przykładowo słowo „au” można przedłużyć do: AUA AUĆ, AUŁ (osada górali kaukaskich), AUR, AUT, AUU, HAU, MAU (egipski kot cętkowany) oraz TAU (nazwa greckiej litery τ). Rozpiskę słów dwu i trzyliterowych można znaleźć na Oficjalnej Witrynie Polskiej Federacji Scrabble. Większość początkujących scrabblistów decyduje się na wydrukowanie tych słów.

Ciekawe przedłużki słów w scrabble:

  • Piranie – spiranie (rodzaj związku organicznego o budowie dwupierścieniowej)
  • Hel – ohel (rodzaj grobowca na cmentarzach żydowskich) – mohel (w judaizmie mężczyzna dokonujący obrzędowego zabiegu obrzezania)
  • Fakty – faktys (produkt reakcji olejów roślinnych z siarką)
  • Trzęś – trzęsiem (odmiana od nasosznika trzęś – gatunek pająka z rodziny nasosznikowatych)
  • Hera – chera (gatunek ptaka z rodziny jaskółkowatych)
  • Zwyczaj – wzwyczaj
  • Rezerwa – prezerwa (przetwór mięsny w hermetycznych opakowaniach niepoddawany obróbce cieplnej)
  • Organizm – morganizm
  • Nagina – naginat (japońska broń drzewcowa)
  • Zapito – szapito (namiot cyrkowy)