HomeOsadnicy z Catanu – dodatki i rozszerzeniaGry familijneOsadnicy z Catanu – dodatki i rozszerzenia

Osadnicy z Catanu – dodatki i rozszerzenia

Gra „Osadnicy z Catanu” to jedna z planszówek, które po wielu latach od premiery (wydana po raz pierwszy w 1995 roku) wciąż się nie nudzi. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są rozszerzenia do gry oraz jakie są do niej dodatki, koniecznie czytaj dalej!

Osadnicy z Catanu

Wciel się w rolę osadników, którzy przemierzając morza napotkali wyspę Catan, idealną do zamieszkania. Wznoś nowe osady, buduj miasta, twórz sieć dróg łączących zabudowania, dokonuj handlu drogą morską. Ale pamiętaj! Nie jesteś jedynym, który przybył na wyspę w celu osiedlenia się. Twoi przeciwnicy nie będą spokojnie czekać. Gdy powoli zaczyna brakować nowych ziemi pod zabudowania, rozpoczyna się walka – kto pierwszy zwycięży?

Osadnicy z Catanu – jakie są dodatki?

Istnieje szereg dodatków urozmaicających grę, jednak łącząc je należy zwrócić uwagę na ich kompatybilność oraz tematykę dodatków. Nie chcesz się zapędzić w kozi róg zastanawiając się nad rozwiązaniem spornej kwestii, co do której zasady są dwuznaczne.

Rozszerzenia do wersji podstawowej „Catan. Osadnicy z Catanu”:

  • „Żeglarze”
  • „Miasta i Rycerze”
  • „Kupcy i Barbarzyńcy”
  • „Odkrywcy i Piraci”

Osadnicy z Catanu – Miasta i Rycerze

Dodatek wprowadza nowe rodzaje surowców, które umożliwiają rozwój miast na zupełnie nowym poziomie. „Catan. Miasta i Rycerze” pozwala również na rekrutację rycerzy oraz walkę z barbarzyńcami. Fortyfikuj miasta i broń się przed najeźdźcami zanim obrócą w proch Twoje ziemie.

Osadnicy z Catanu – Kupcy i Barbarzyńcy

Rozszerzenie, które wprowadza zupełnie nowe akcje związane z kupcami, a także potyczki z barbarzyńcami. Ten dodatek daje także możliwość rozgrywki w dwie osoby.

Osadnicy z Catanu – Odkrywcy i Piraci

Ta wersja Catanu zawiera nowe scenariusze ożywiające rozgrywkę, dzięki którym gra staje się jeszcze bardziej ekscytująca. „Osadnicy z Catanu. Odkrywcy i Piraci” pozwalają na zbadanie okolicznych wód, odkrywanie nowych lądów, zagarnianie skarbu piratów!

Osadnicy z Catanu – Gwiezdni osadnicy

„Osadnicy z Catanu. Gwiezdni Osadnicy” to całkowita reedycja klasycznej wersji „Osadników z Catanu”. Rozgrywka przenosi się w przestrzeń kosmiczną, gdzie zmuszony jesteś poszukiwać nowych zasobów, a napotykane na Twojej drodze obce cywilizacje mogą stać się najlepszymi partnerami handlowymi. Uważaj jednak, nawet w kosmosie czają się kosmiczni piraci! Rozgrywka jest jeszcze bardziej zmienna, co zapewnia różnorodność i ekscytujące doznania na nowym poziomie.

Catan – Morskie Legendy

Pomniejszy dodatek rozszerzający „Żeglarzy”, wprowadzający do rozgrywki nowe, ciekawe postacie, rozbudowaną mechanikę oraz możliwość budowy drogi morskiej. Oprócz „Catan. Morskie Legendy” istnieją jeszcze inne rozszerzenie:

  • Najlepsi Przyjaciele” – łącząc z podstawową wersją gry do rozgrywki zostają wprowadzone elementy altruizmu.
  • „Ropa z Catanu” – wprowadza do „Osadników z Catanu” nowy zasób, ropę.
  • „Pomocnicy z Catanu” – specjalne karty, dzięki którym rozgrywka w wersję podstawową, jak i „Żeglarzy” stanie się ciekawsza, doda odrobinę świeżości.
  • „Skarby, Smoki i Odkrywcy” – dodatkowe sześć scenariuszy przeznaczonych dla tych, którzy rozegrali niezliczone partie w „Żeglarzy” oraz „Miasta i Rycerzy” i chcą utrudnić rozgrywkę.
  • „Polska” – scenariusz specjalny, pozwalający na zamienienie podstawowej planszy mapą Polski.

Osadnicy z Catanu – wersja podróżna

Twórcy pomyśleli również i o tych, którzy uwielbiają grać w każdych warunkach, czy to na piaszczystej plaży, w gęstym lesie, na szczycie zdobytej góry – to dla nich została stworzona wersja podróżna. Dzięki temu będziesz mógł zabrać ze sobą „Osadników z Catanu” gdziekolwiek zechcesz!

Czy da się grać w Catan w dwie osoby?

Podstawowa wersja gry „Catan. Osadnicy z Catanu” jest przewidziana dla trzech do czterech graczy i można ją kupić już nieco za ponad 100 złotych, z kolei koszt dodatków waha się między 70-150 złotych. Warto zauważyć, że istnieje również dodatek pozwalający grać pięciu, a nawet sześciu graczom. Jeśli chcesz zagrać tylko z jednym przeciwnikiem, potrzebujesz do tego samodzielnego wydania gry: „Catan. Pojedynek”.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *