HomeDobble – szybka gra na spostrzegawczość i refleksGry na czasDobble – szybka gra na spostrzegawczość i refleks

Dobble – szybka gra na spostrzegawczość i refleks

Jak połączyć pracę nad spostrzegawczością z dobrą zabawą? Gry planszowe i karciane to świetny sposób na spędzenie czasu z dziećmi czy też dorosłymi znajomymi – biorąc pod uwagę nadchodzące długie, zimowe wieczory, już dziś powinniśmy zacząć się rozglądać za tym w co warto zaopatrzyć swoich bliskich. Wydawać by się mogło, że tradycyjne gry zostały wyparte przez ich komputerowe odpowiedniki. Okres pandemii przypomniał jednak wielu osobom ile frajdy mogą dać klasyczne gry i to nie tylko dorosłym, ale także dzieciom. Młodszych domowników z pewnością zainteresuje gra karciana Dobble.

Na czym polega gra w Dobble?

Gra składa się z 55 okrągłych kart z 6 kolorowymi obrazkami każda. Zasady gry są proste i ich wytłumaczenie nie powinno zająć więcej czasu niż minutę. Celem gry jest znalezienie pary wśród obrazków. Wygrywa osoba, która zbierze najwięcej par lub jako pierwsza pozbędzie się swoich kart – w zależności od wybranego wariantu gry. Proste? Nawet bardzo, jednak należy pamiętać, że grając w kilka osób, tempo gry może być bardzo szybkie a atmosfera napięta. Obrazki, których nazwanie jest dla wszystkich oczywiste nagle stają się trudne i co najdziwniejsze… nie można znaleźć pary, a to przecież tylko 6 obrazków!

Jak można grać w Dobble?

Jest 5 wariantów gry w Dobble. Możemy korzystać z wszystkich w przypadku każdej tali kart, nie ma konieczności dokupowania żadnych dodatków. Najchętniej wybierane opcje:

  • Najpopularniejszy sposób to rozdanie każdemu graczowi takiej samej liczby kart i położenie jednej na środku, obrazkami do góry. Na umówiony znak, każdy z graczy odwraca swoje karty i szuka wspólnego elementu ze swoją kartą i kartą leżąco na środku. Kiedy go znajdzie, należy go nazwać i położyć swoją kartę na środku. Wygrywa osoba, która pierwsza zostanie bez kart.
  • Drugi wariant to rozdanie wszystkich kart między graczy i szukanie par między swoją kartą a kartka kolejnej osoby. Kiedy uda się nam nazwać znaleziony element, kładziemy swoją kartą na kupce kolejnej osoby. Uwaga: ten sposób jest wybitnie frustrujący, kiedy już widzimy odpowiedni element i otrzymujemy nagle kartę od drugiej osoby!
  • Kolejna opcja wymaga zaangażowania dodatkowej osoby, która niejako prowadzi grę. W tym wariancie rozdaje się na stół 12 kart i gracze jak najszybciej muszą odnajdywać wspólne elementy na dwóch dowolnych kartach. Kiedy uda się je nazwać, zabierają sparowane karty, a dodatkowa osoba stale wykłada nowe karty. Wygrywa gracz z największą liczbą par.

Gdzie i za ile można kupić Dobble?

Karty Dobble są dostępne w większości popularnych supermarketów, księgarniach oraz sklepach internetowych. Bez problemy kupimy je przy okazji zakupów spożywczych w sieci Auchan, jak również w Empiku, Smyku czy na Allegro. Ile kosztują karty Dobble? W zależności od miejsca zakupu, cena waha się od 37 do 45 złotych.

Czy warto kupić Dobble?

Odpowiedź może być tylko jedna: zdecydowanie tak! Dlaczego gra Dobble jest popularna? Oprócz gwarantowanej zabawy dla dzieci i nie tylko, karty mają też swoją funkcję edukacyjną. Czego uczy gra Dobble? Przede wszystkim pracy nad swoją spostrzegawczością. Niewątpliwą dodatkową zaletą jest wielkość gry. Niewielkie, solidne pudełko bez problemu zmieścimy do walizki lub plecaka, zajmiemy czas dziecku w samolocie czy spędzimy ciekawie czas podczas deszczowego wieczora.

Inne odsłony gry Dobble

Do wyboru na rynku jest całą gama kart z różnymi obrazkami. Oprócz tych najpopularniejszych z tytułowym ludzikiem, można znaleźć karty przedstawiające obrazki ze znanych bajek czy filmów takich jak Harry Potter czy Toy Story.

Jeśli jesteście posiadaczami ogrodu, można zaopatrzyć się w Dobble w wersji gigant. Jak grać w Dobble XXL? Celem jest taki sam – należy znaleźć wspólny element między kolejnymi kartami i w przypadku dużych kart – wskoczyć na nie. Taka wersja świetnie sprawdzi się na imprezach plenerowych, kiedy chcemy wprowadzić trochę rywalizacji – gości można podzielić na drużyny i urządzić wyścigi – w tym przypadku nie będą one sprawnościowe a w spostrzegawczości.