HomeGry planszowe dla dzieci – korzyści, pomysły i inspiracjeGry dla dzieciGry planszowe dla dzieci – korzyści, pomysły i inspiracje

Gry planszowe dla dzieci – korzyści, pomysły i inspiracje

Gry planszowe dla dzieci to doskonały sposób na zabawę, edukację i rozrywkę dla całej rodziny. Dziecięce gry planszowe najczęściej mają bardzo proste zasady, ciekawą fabułę i różne kolorowe atrybuty.

Jakie korzyści płyną z zabawy w fajne gry planszowe dla dzieci?

Gry planszowe przede wszystkim dostarczają dzieciom potrzebnej rozrywki. Są doskonałym sposobem na naukę wielu umiejętności. Podczas gier planszowych dzieci zdobywają wiedzę o sobie, współgraczach i otaczającym świecie. Dodatkowo uczą się przestrzegania zasad obowiązujących w grze, co przekłada się na przygotowanie do życia w społeczeństwie. Jednocześnie gry planszowe pozwalają dzieciom na hartowanie emocjonalne, czyli kształtują swoje umiejętności radzenia sobie w sytuacjach dla nich trudnych, np. radzenia sobie z porażką.

Podczas gier planszowych dzieci ćwiczą liczne umiejętności matematyczne, np. przeliczanie w trakcie rzutów kostką.

Najlepsze gry planszowe dla dzieci

Na rynku wydawniczym dostępnych jest wiele różnorodnych gier. Najlepsze gry planszowe dla dzieci, to takie w które chcą grać wszyscy domownicy. Wybierając gry planszowe dla dzieci warto dostosować je do umiejętności maluchów. Dla dzieci dopiero rozpoczynających naukę zabawy z grami planszowymi, warto wybrać planszówkę, w której nikt nie przegrywa. Ciekawe gry planszowe dla dzieci najmłodszych to gry kooperacyjne, gdzie zadaniem graczy jest ścisła współpraca. Tylko taka pozwala doprowadzić do zwycięstwa.

Gry planszowe dla ośmiolatków i dzieci starszych powinny być bardzo zaawansowane i odpowiadać na zainteresowania dzieci.

Jakie są super gry planszowe dla dzieci starszych?

Do super gier planszowych dla starszaków (powyżej 8 roku życia) zaliczamy gry planszowe przygodowe, a także kreatywne gry planszowe dla dzieci.

Warto wyróżnić ciekawe gry planszowe dla dzieci starszych:

  • Dixit
  • Ubongo 
  • Draftozaur 
  • Papua. Z wysypy na wyspę. 

Jak wybrać gry planszowe dla dzieci w różnym wieku?

Na rynku istnieje bardzo duży wybór gier dla dzieci. Wybierając gry planszowe dla dzieci w różnym wieku warto zwrócić uwagę na zasady gry. W takim przypadku świetnie sprawdzą się gry oparte na współpracy (gry planszowe kooperacyjne), np. gra planszowa Lisek Urwisek, Kotek Psotek, czy też gra pamięciowa: Potwory do szafy.

Gry planszowe dla dzieci – jak zrobić samemu?

Jeśli nie uda nam się na rynku wydawniczym, odnaleźć gry idealnej możemy również zrobić ją samemu. Stworzenie własnej, autorskiej gry planszowej nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Do samodzielnego tworzenia gry warto zaprosić dzieci, które z natury mają wiele pomysłów.

Samodzielne tworzenie gry planszowej – o czym musicie pamiętać?

  • opracujcie pomysł na grę, pamiętajcie o temacie, fabule i sposób grania,
  • spiszcie regulamin gry,
  • stwórzcie planszę, pionki i ewentualną kostkę,
  • przeprowadźcie grę testową i wprowadźcie konieczne poprawki.

Gry, które mogą pomóc

Wśród gier, które mogą pomóc dzieciom poradzić sobie z niektórymi trudnościami, są gry planszowe dla dzieci o emocjach. Gry tego typu pozwalają dzieciom umocnić istniejące więzi międzyludzkie, lepiej poznać siebie i innych, a także nauczyć się nazywać różne, często trudne do opisania emocje: złość, smutek, rozczarowanie niepokój i radzić sobie z nimi. Dzięki graniu w gry o emocjach dzieci rozwijają swoją inteligencję emocjonalną, a także uczą się współodczuwania, empatii. Często zadania i pytania umieszczone w grach planszowych o emocjach mogą stać się punktem wyjścia do ważnych rozmów i dyskusji.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *