HomeGra Dixit – wyjaśniamy zasadyGry dla dzieciGra Dixit – wyjaśniamy zasady

Gra Dixit – wyjaśniamy zasady

Gra Dixit to pobudzająca wyobraźnię karcianka, która świetnie sprawdzi się na stole najmłodszych, jak i wytrawnych graczy. Gra stała się światowym fenomenem, więc jeśli nie miałeś okazji w nią zagrać, koniecznie zapoznaj się z zasadami i ruszaj na podbój magicznego świata. Na czym polega gra Dixit? I w jakie dodatki warto zainwestować?

Dixit – podstawowe informacje

Gra karciano – planszowa, której autorem jest Jean-Louis Roubira, przeznaczona jest graczy w wieku od 8 lat, dzięki czemu fantastycznie nadaje się na rodzinne popołudnie! Gra Dixit zachwyca nie tylko wyjątkowo przyjemną rozgrywką, ale także przepięknymi, baśniowymi ilustracjami, która pozwalają graczom przenieść się do innego świata.

Czy gra Dixit jest kreatywna? Zdecydowanie! Wymyślanie odpowiednich skojarzeń, wymaga zaangażowania wyobraźni oraz sprytu, należy bowiem unikać skojarzeń zbyt oczywistych oraz zbyt abstrakcyjnych. Dla najmłodszych może to być również fantastyczny sposób na rozwinięcie zasobu słownictwa.

Historia gry Dixit – ciekawostki

Gra Dixit stworzona została przez lekarza pracującego z młodymi pacjentami przeżywającymi trudności w środowisku szkolnym i poza nim. Zbadano wpływ gry na pacjentów. Już po kilku rozgrywkach w grę planszową Dixit obserwowalna była znacząca poprawa formułowanych wypowiedzi oraz sposobu, w jakie dzieci podejmowały się utrzymywania relacji z innymi ludźmi. Oprócz świetnej narzędzia do zabawy, gra Dixit stanowi więc również narzędzie pedagogiczne i terapeutyczne!

Dixit – zasady gry

Niewątpliwą zaletą gry Dixit są proste do zrozumienia i wytłumaczenia zasady. Nie musisz długie godziny głowić się nad instrukcją, żeby rozpocząć rozgrywkę!

Jak grać kartami Dixit? Na początku gry każdy z graczy otrzymuje pionek w wybranym kolorze i umieszcza go na planszy na polu z numerem zero. Każdemu graczowi rozdajemy po sześć kart z talii oraz odpowiednią ilość żetonów. Pozostałe karty tworzą zakryty stos dobierania.

Przebieg rundy można z łatwością zawrzeć w kilku punktach:

  1. Na początku każdej tury jeden z graczy zostaje Bajarzem. Wybiera jedną z sześciu kart, które trzyma w ręce i wypowiada związane z nią skojarzenie (może to być jedno słowo, fraza, dźwięk, czy nawet wiersz). Nie pokazuje jednak innym graczom wybranej karty
  2. Pozostali gracze szukają wśród swoich kart takiej, która najbardziej odpowiada, wypowiedzianemu przez Bajarza skojarzeniu i umieszczają wybraną kartę zakrytą na środku stołu
  3. Bajarz zbiera i tasuje wszystkie wyłożone karty (razem ze swoją) i wykłada je odkryte na stół
  4. Celem graczy jest odnalezienie karty, którą była w posiadaniu Bajarza. Gracze głosują poprzez umieszczenie przed sobą zakrytego żetonu, symbolizującego jedną z kart, pozostających na stole. Gdy wszyscy oddadzą głos, żetony odkrywamy i umieszczamy obok odpowiednich kart
  5. Przechodzimy do fazy punktacji

Jak się liczy punkty w Dixit?

Zasady gry Dixit są bardzo proste, niektórym graczom trudności może sprawić jednak system punktacji. Przychodzimy z pomocą. Analizując punktację, zawsze należy stosować się do poniższych zasad:

  • Jeżeli wszyscy gracze zagłosowali na kartę Bajarza, nie uzyskuje on żadnych punktów. Oznacza to, że skojarzenie okazało się zbyt oczywiste. Każdy z graczy otrzymuje w tym wypadku po 2 punkty
  • Jeżeli żaden z graczy nie zagłosował na kartę Bajarza, skojarzenie okazuje się zupełnie nietrafione! Narrator nie otrzymuje żadnych punktów, reszta graczy uzyskuje po 2 punkty
  • W każdym innym przypadku Bajarz uzyskuje po 3 punkty za każdy głos oddany na jego kartę. Trzy punkty otrzymują również gracze, którzy zagłosowali na kartę Bajarza. Dodatkowo każdy z graczy, na którego kartę zagłosowano, uzyskuje po 1 punkcie. Oznacza to, że wyjątkowo trafnie dobrał kartę do skojarzenia Bajarza

Po podliczeniu punktów gracze przesuwają się odpowiednimi znacznikami po planszy. Następnie uzupełniają karty na ręku oraz wyznaczają kolejnego Bajarza (zawsze osoba po lewej od poprzedniego). Gra kończy się któryś z graczy dobierze ostatnią kartę ze stosu.

Gra Dixit – cena i dodatki

Gra jest łatwo dostępna w sklepach stacjonarnych i internetowych. Znajdziemy ją w najpopularniejszych księgarniach i sklepach z grami planszowymi. Cena gry Dixit oscyluje w okolicach 100 złotych. Najtaniej dostaniemy ją za 97 zł w sklepie Smyk lub Allegro.

Oprócz gry podstawowej dostępnych jest również wiele dodatków. Dzięki nim gra Dixit może stać się jeszcze bardziej urozmaicona! Do tej pory ukazało się 8 dodatków do gry, każdy z nich zawiera nowe karty oraz instrukcję. Możecie poszerzyć rozgrywkę o kolejne fantastyczne ilustracje.

Gry podobne do Dixit

Jeżeli pokochaliście tę grę, warto sięgnąć również po gry podobne do Dixit. Powstała druga gra planszowa z uniwersum Dixit, która zachwyca podobnie niesamowitymi ilustracjami. W „Stelli” również będziecie interpretować ilustracje, tym razem pod kontem wspólnie wylosowanego hasła! Jeżeli do gry Dixit przyciąga was piękna grafika, koniecznie sprawdźcie również grę logiczną „Canvas”.

Gra Dixit pozwala kreować baśniowe opowieści osobom w każdym wieku! Pamiętajcie aby wybierać skojarzenia niezbyt oczywiste, ale też nie za bardzo abstrakcyjne. I co najważniejsze… dajcie się ponieść fantazji!