1
2
3
4
5
Dobra

Gra reklamowana była świetnie, zwiastuny i filmy prezentujące grafikę i rozgrywkę spełniły swoje zadanie. Jednak była jedna rzecz, która mnie do zakupu odciągała, a mianowicie fakt, że gdzieś to już widziałem.

Horizon: Zero Dawn to miks znanych gier, twórcy nie dokonali czegoś innowacyjnego lecz sięgnęli po sprawdzone i udane sposoby na rozgrywkę.
Horiozn to połączenie klimatów i systemu wykonywania przedmiotów z Far Cry: Primal, wspinaczki i zbierania artefaktów z Tomb Raider oraz dialogów niczym z Dragon Age. Jeżeli lubisz gry, które przed chwilą wymieniłem, to polubisz Horizon i nic w tym złego bo gra jest piękna pod względem audiowizualnym. Reszta? Już nie jest tak kolorowo.

Gra była zapowiadana jako RPG, a rpgiem nie jest. Mamy system rozwoju postaci, zdobywanie poziomów, ale nie mamy chociażby statystyk, a wybory jakich dokonamy w grze (czytaj: kole dialogowym) nie mają wpływu na co stanie się później (jeśli mają to nikły).

Postacie i dialogi są po prostu nudne, koło dialogowe czasami pozwala nam wybrać czy Aloy ma być miła, racjonalna czy agresywna. Postacie napotkane podczas przygody nie zapadają nam w pamięć, a tym bardziej ich polskie głosy. (odradzam grę w wersji polskiego dubbingu)

Kolejną rzeczą, do której mogę się przyczepić to menu, jest czytelne, ale bardzo źle zaplanowane. Żeby ulepszyć nasze schowki musimy co rusz klikać w te same segmenty, żeby wykonać osobno pakiet szybkiej Podróży również dodano odrębną kategorię, co nieraz zmusza nas do skakania między ikonami.

Do czego jednak nie mogę się przyczepić to elementy akcji takie jak walka czy skradnie się. Walka z maszynami według mnie jest najlepszym punktem Horizon. Stalowe bestie są różnorodne, świetnie zaprojektowane i bardzo groźne. Podczas walki na wyższych poziomach trudności są prawdziwym wyzwaniem, należy zastawiać pułapki i dostosować się do ruchów maszyny podczas potyczki. Musimy korzystać z wywarów, które uodparniają nas od ataków ognistych, lodowych albo elektrycznych czy też "trucizny". Często maszyny mogą wykonać serię ataków, które mogą nas zaskoczyć co skończy się śmiercią bohaterki. Walka jak najbardziej na plus.

O grafice nie będę się rozpisywał. To najpiękniejsza gra w jaką w życiu grałem. Od maszyn, przez roślinność czy światło. Same zdjęcia z bardzo dobrze wykonanego Trybu Foto zajmują mi 833mb na dysku, a to o czymś znaczy. Sama muzyka i dźwięki to też majstersztyk. Maszyny wydają różne odgłosy rodem z transformers, przy eksploracji umila nam czas spokojna muzyka czasem śpiew, a podczas walki załączana jest muzyka rodem z czasów cyberpunk wraz z wojennymi bębnami. Super.

Gra jest dobra, grafika, muzyka i akcja świetnie się w niej dopełniają, ale fabularnie i "rpgowo" to lipa. Liczyłem na coś innowacyjnego, powiew świeżości w 2017 roku, a tutaj okazuje się, że już miałem z tym do czynienia. Proponuję poczekać, aż gra stanieje chyba że uwielbiasz serię Far Cry albo Tomb Raider, w takim wypadku będziesz jak najbardziej zadowolony.