Pierwsza część z cyklu Battlefield została wydana w roku 2002 przez Electronic Arts. Battlefield 1942 opracowane zostało przez szwedzkie studio Digital Ilusions CE (DICE). Głównymi konkurentami tej gry w tym czasie były między innymi Quake 3, Counter Strike czy Unreal Tournament. Bitwę prowadzoną o popularność z tymi grami Battlefield 1942 wygrało, ponieważ ta gra daje od razu, w przeciwieństwie do innych tytułów, możliwość prowadzenia walk na lądzie i z powietrza, a także korzystania z ogromnej floty pojazdów i maszyn. Zapewnia też możliwość grania w trybie jednoosobowym tylko z botami w postaci przeciwników albo w trybie wieloosobowym.
Battlefield 1942 w pigułce
W Battefield 1942 można wcielić się powstać żołnierza, jednego z pięciu klas piechoty. Do wyboru są postacie takie jak: szturmowiec, zwiadowca, inżynier, sanitariusz lub żołnierz z ciężkim zbrojnym wyposażeniem. Każda postać otrzymuje inne uzbrojenie dopasowane do roli, jaką ma do odegrania w grze oraz specjalistyczne zadania do wykonania na polu walki. Dostępne są także pojazdy, dzięki którym żołnierz mógł przejechać duży odcinek pola walki na mapie. Z kolei miejsca na mapach odpowiadają rzeczywistym miejscom słynnych bitew. Można, więc grać na froncie zachodnim, froncie wschodnim, w Afryce Północnej lub prowadzić działania wojenne na wodach Pacyfiku. Wybrać możemy też stronę, po której chcemy walczyć: Alianci albo wojska Osi. A żeby wygrać, trzeba pozbawić przeciwną stronę punktów.
Charakterystyka rozgrywki
Każdy gracz tworzy swoją postać żołnierza jednego z pięciu państw, które brały udział w II wojnie światowej – USA, Wielka Brytania, Japonia, Niemcy, ZSRR. Podczas gry żołnierze dzieleni są na klasy piechoty według wcześniejszego wyboru pomiędzy zwiadowcą, szturmowcem, inżynierem, sanitariuszem i żołnierzem z ciężkim uzbrojeniem. Łącznie w jednej bitwie może wziąć udział do 64 różnych graczy.
Każda z postaci wyposażona jest w inny typ uzbrojenia. Szturmowiec może używać ręcznego karabinu maszynowego albo karabinu automatycznego, ponieważ jego głównym zadaniem jest walka frontalna z przeciwnikiem. Z kolei zwiadowca dostaje lornetkę i karabin wyborowy, gdyż ta postać walczy na daleki dystans. Sanitariusz, mimo, że jego zadaniem jest leczenie rannych, wyposażony jest w pistolet maszynowy. Inżynier za to ma do dyspozycji miny i inne ładunki wybuchowe, ale też jego zadaniem jest naprawianie pojazdów i broni stacjonarnej. Ostatni typ postaci, żołnierz z ciężkim uzbrojeniem ma do użytku granatnik przeciwpancerny przeznaczony do niszczenia wrogich pojazdów.
W grze do przemieszczania się po mapie można wykorzystać aż 35 różnych pojazdów transportowych, w tym: czołgi, okręty podwodne, niszczyciele, pancerniki, lotniskowce oraz bombowce czy myśliwe, a z samolotów transportowych żołnierze mogą wyskakiwać na spadochronach do celu.
Samych map jest 16, ale każda z nich ma ograniczenie do 4 kilometrów kwadratowych, ogólnie po 4 mapy na każdą z czterech scenerii wojny. Walki na Pacyfiku toczyć się będą o Iwo Jimę, Wake, Guadalcanal i Midway. Front zachodni to walki na terenie plaży Omaha, Arden i francuskiego Bocage oraz w operacji pod kryptonimem „Market Garden”. Na froncie wschodnim można wziąć udział w bitwach o Berlin, Charków, Kurs i Stalingrad. Z kolei w Afryce Północnej na mapach zaznaczono miejsca bitew o Tobruk, Gazalę, El Alamein i operacji „Battleaxe”.
Conquest to główny tryb rozgrywki wieloosobowej, w którym każda ze stron konfliktu ma za zadanie przejąć punkty kontrolne oznaczone flagami przeciwnika. Przejęta flaga daje „bilet”, dzięki któremu można wskrzesić zabitych żołnierzy. Flaga to także miejsce respawnu. Im mniej drużyna ma flag, tym mniej ma „biletów”. Drużyna, która pierwsza straci wszystkie punkty przegrywa. Do wyboru są również gry w trybie: Co-operation, Team Deathmatch i Capture the Flag. Można także grać w trybie rozgrywki jednoosobowej, gdzie drużynę tworzą postacie botów. Wtedy pojawiają się cztery kampanie, każda z nich z czterema mapami i z 12 zadaniami do wykonania w każdej misji.
Dodatki
Dostępne od 2004 roku są również dwa rozszerzenia, dzięki którym można dodać nowsze pojazdy wojskowe, lepsze uzbrojenie oraz nowe mapy. Natomiast kilka miesięcy później pojawiła się na rynku kolejna część z fabułą osadzoną w Wietnamie. Baza gry wprowadzona w pierwszej części do tej pory służy, jako trzon kolejnych odsłon.

Nowa gra
259,00 
Nowa gra
259,00 
Nowa gra
60,00 
Gra używana
50,00 
Nowa gra
269,00  BRUTTO